MANAGEMENT

BUISENESS MANAGEMENT

BUSINESS PLANNING

Question [CLICK ON ANY CHOICE TO KNOW THE RIGHT ANSWER]
If a company sells 400 units of their product at an average price of $15 per unit, what is their total revenue?
A
$6, 000
B
$4, 500
C
$4, 000
D
$7, 500
Explanation: 

Detailed explanation-1: -Revenue per unit can be calculated by dividing total revenue by total units sold. The formula is: Average Revenue Per Unit = Total Revenue / Total Units Sold. This can be adjusted based on the business model. For example, subscription services will replace the total units sold with total subscriptions sold.

Detailed explanation-2: -Here is the formula broken down: Cost per unit = (Electricity + Rent + Labor + Raw materials) / Number of units.

Detailed explanation-3: -Average cost (AC), also known as average total cost (ATC), is the average cost per unit of output. To find it, divide the total cost (TC) by the quantity the firm is producing (Q).

Detailed explanation-4: -Revenue (sometimes referred to as sales revenue) is the amount of gross income produced through sales of products or services. A simple way to solve for revenue is by multiplying the number of sales and the sales price or average service price (Revenue = Sales x Average Price of Service or Sales Price).

There is 1 question to complete.