BACHELOR OF BUSINESS ADMINISTRATION

BUSINESS ADMINISTRATION

BUSINESS MATHEMATICS

Question [CLICK ON ANY CHOICE TO KNOW THE RIGHT ANSWER]
If 3 eggs cost P30, how much will 12 eggs cost?
A
P120
B
P360
C
P36
Explanation: 

Detailed explanation-1: -This average is based on 13 price points. It can be considered reliable and accurate. Latest update: February 28, 2023.

Detailed explanation-2: -The Official Guide to Egg Volume Medium: 3 tablespoons (1.5 liquid ounces) Large: 3 1/4 tablespoons (1.625 liquid ounces) Extra-Large: 4 tablespoons (2 liquid ounces)

Detailed explanation-3: -If you look at the question and think 12 cent per dozen makes it 1 cent per egg. So that makes $1.00 for 100 eggs.

Detailed explanation-4: -The cost of one egg is determined by dividing the total cost of eggs by the total number of eggs.

There is 1 question to complete.